Asset Management — na czym polega?

12 kwietnia 2023 Autor admin Wyłączono

W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorstw posiada własną infrastrukturę IT. Digitalizacja to proces, który postępuje naprawdę szybko i ma wiele zalet. Oznacza jednak, że trzeba odpowiednio umieć zarządzać posiadaną przez siebie infrastrukturą. W tym pomaga dobry Asset Management, na czym on polega?

Asset Management w IT — czym jest?

Pojęcie, jakim jest Asset Management kojarzy się raczej z działem finansów, a nie z IT. Tam polega ono na zarządzaniu majątkiem poprzez inwestowanie w uzgodniony sposób. W IT zarządzanie aktywami, czyli Asset Management to jednak coś zupełnie innego. 


ITAM, czyli IT Asset Management to bowiem proces, który polega na stworzeniu bazy danych z informacjami na temat wszystkich elementów systemu IT w całej korporacji. Mowa tu więc zarówno o sprzęcie komputerowym, jak i oprogramowaniu wykorzystywanym przez pracowników przedsiębiorstwa w trakcie wykonywania swoich obowiązków. 

Dlaczego warto prowadzić ewidencję zasobów IT?

Prowadzenie ewidencji zasobów IT to jeden z najlepszych sposobów na kontrolowanie posiadanego przez firmę oprogramowania i sprzętu. Dzięki niemu organizacja może mieć świadomość dotyczącą tego, jak wykorzystywany jest posiadany sprzęt i znaleźć bardziej efektywne sposoby na używanie go. 

Ponadto poprzez ewidencję zasobów IT można znacząco obniżyć ryzyko popełnienia naruszenia licencji wykorzystywanego oprogramowania. Inwentaryzacja IT polega bowiem też na zebraniu najważniejszych informacji dotyczących wykupionych licencji. Poprzez inwentaryzację sieci komputerowej firma znacząco ułatwia też przywrócenie całego systemu w razie pojawienia się krytycznych problemów. 

Jakie są sposoby na skuteczne zarządzanie oprogramowaniem?

Jedna z najlepszych metod na zarządzanie oprogramowaniem to stworzenie bazy danych CMDB, która zawiera informacje na temat zasobów firmy, a także relacji pomiędzy nimi. Inwentaryzacja IT zrobiona przy pomocy takiej bazy pozwala na stworzenie wielkiej bazy najpotrzebniejszych informacji.Więcej o inwentaryzacji sieci komputerowej dowiesz się na stronie: https://www.oxari.com/pl/produkt/oxari-asset-management.