Co powinien zapewniać dobry podręcznik do informatyki?

Dlaczego i jak chcemy uczyć dzieci informatyki, dlaczego wprowadzamy je w tak trudną, a jednocześnie rozwijającą się dziedzinę? Chcemy pielęgnować naturalną ciekawość i skłonność dzieci do zabawy i kierować ją na ważne zastosowania komputerów dla współczesnego człowieka. W tym może pomóc książka pt. “Informatyka 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych“.

Jak ważna jest informatyka we współczesnym świecie?

We współczesnym świecie spotykamy na każdym kroku coraz więcej technologii cyfrowych. Coraz ciężej wyobrazić sobie szkołę, pracę i rozrywkę bez pomocy komputera, tabletu czy smartfona. Informatyka to młoda i rozwijająca się dyscyplina naukowa. Ta dziedzina wiedzy i działalności, która pojawiła się wraz z powstaniem komputerów. Zajmuje się przede wszystkim:

  • projektowaniem,
  • wdrażaniem,
  • oceną,
  • stosowaniem,
  • utrzymaniem systemów przetwarzania informacji.

Dzieje się to głównie za pośrednictwem komputerów.

Jak się uczy informatyki w szkole?

Lekcje komputerowe odbywają się w pracowni komputerowej. W dużej części szkół ponadpodstawowych te sale są wyposażone w komputery IBM PC z wersją systemu typu Windows, a pracownie z tabletami stają się coraz bardziej popularne. Środowisko pracy przy komputerze powinno być dopasowane do zdolności uczniów. Jeżeli chcemy nauczyć się programowania w okresie dorastania, powinniśmy korzystać ze środowiska, które umożliwia programowanie wizualne, bez nudy i bez konieczności dosłownej precyzji wpisywania linijek kodu. Warto tutaj wykorzystać podręczniki, takie jak “Informatyka 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych“. Dzięki takiemu podręcznikowi uczniowie zapoznają się z systematyczną pracą i podejmują dynamiczny wysiłek umysłowy, aby nauczyć się pracować z komputerami i środowiskiem Internetu. Potrafią zrozumieć konkretne rzeczy i z czasem dojrzewają do rozumowania ogólnego i abstrakcyjnego, które jest tak wymagane w informatyce.